سوالات متداول دانشجویان گروه مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت مشهد

HIT مخفف چه کلماتی می باشد؟  

Health Information Technology

   
اتاق  فناوری اطلاعات سلامت در کدام قسمت دانشکده قرار دارد؟    
دانشکده بهداشت و پیراپزشکی -اتاق فناوری اطلاعات سلامت داخلی 102    

 استاد مشاور کیست؟ چه وظایفی دارد؟

   

اساستاد مشاور یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه یا دانشکده است که مسئولیت هدایت تحصیلی و مشاوره ای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی را در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فردی بر عهده می گیرد

آیین نامه استاد مشاور

   

 

   

 برای انتخاب واحد چه کاری باید انجام دهم؟

   

برای انتخاب واحد ترم اول میبایست به واحد آموزش دانشکده مراجعه کرده و مسئول آموزش برای شما انتخاب واحد را انجام میدهد ولی برای ترم دو به بعد بایستی وارد پروتال دانشجویی شوید.

   
پرتال دانشجویی چیست؟    

 برای مشاهده نمرات، درخواست تجدید نظر نمرات، درخواست نامه های اداری، ارزشیابی اساتید و ... میبایست به پروتال دانشجویی به آدرس پورتال دانشجویی مراجعه نمایید.

   

 چه دانشگاه هایی در کشور کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات سلامت را دارند؟

   

 بیش از 8 دانشگاه رشته فناوری اطلاعات سلامت در مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه می دهند. برای مشاهده اسامی دانشگاه ها به اینجا مراجعه نمایید.

   
چه دانشگاه هایی در کشور دکترا فناوری اطلاعات سلامت را دارند؟    

 درحال حاضر 5 دانشگاه رشته مدیریت اطلاعات سلامت را ارائه می دهند. برای مشاهده اسامی دانشگاه ها به اینجا مراجعه نمایید.

   
شاخه های رشته فناوری اطلاعات سلامت در دکترا شامل چه رشته هایی میباشد؟    
 دانشجویان گرامی فناوری اطلاعات سلامت برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری می توانند در دو رشته مديريت اطلاعات سلامت و انفورماتیک پزشکی شرکت نمایند. در حال حاضر دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز و کاشان در این دو رشته دانشجوی دکتری می پذیرند.    
برای گرفتن وام دانشجویی باید چه کار کنم؟    

برای وام دانشجویی میبایست به امور دانشجویی  مراجعه نمود.

   
بازار کار رشته فناوری اطلاعات سلامت چگونه است؟    

فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود که مسئولیت هر یک از قسمت های پذیرش،مدارک پزشکی و آمار و کدگذاری بیماریها را در بیمارستانها بعهده بگیرند. علاوه بر این  سایر جایگاه های شغلی فارغ التحصیلان در حال حاضر عبارتند از :

كارشناس بيمه، كارشناس كدگذاري باليني، متصدي پذيرش، كارشناس آمار سلامت، تحلیل کمی و کیفی مستندات، کارشناس بایگانی، کارشناس دفتر بهبود کیفیت، مسئول بخش فناوری اطلاعات سلامت، کارشناس مکاتبات قانونی، کارشناس اسنادپزشکي و رفع نقايص پرونده، کارشناس HIS (سیتم اطلاعات بیمارستانی)

 

   
توضیح مختصری درباره رشته فناوری اطلاعات سلامت ارائه دهید؟    
 کار این رشته ایجاد توانائی در دانشجویانی است که می‌خواهندمدارک پزشکی بیمارستان‌ها، مرکز بهداشتی درمانی و مراکز بهداشتی جهان را به منظوراستفاده در امور پژوهشی و آموزشی بصورت علمی نگهداری کنند به عنوان مثال در نگهداریمدارک پزشکی از بیماران و سانحه دیدگان و گروه‌های مختلف در جامع که دچار آسیب‌های جسمی و معلولیت هستند آمارهای مفید و ارزنده‌ای وجود دارد که می‌تواند برای برنامه ریزان و مجریان حکومت و وزارت خانه‌های مربوطه مفید باشد.
   
 چارت تحصیلی (ترم بندی) کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت را کجای سایت پیدا کنم؟    
 با مراجعه به وبسایت گروه مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت میتوانید از شاخه سمت راست سایت، گزینه آموزش گروه را انتخاب کرده و سپس گزینه ترم بندی برنامه دروس ارائه شده را انتخاب و فایل مربوطه را دانلود کنید.    
 آینده رشته فناوری اطلاعات سلامت چگونه است؟    
بنظر می رسد رشته فناوری اطلاعات سلامت نیز در سالهای آینده جایگاه واقعی خود را پیدا کند.بطور تدریجی مواردی همچون پروندهای پزشکی الکترونیکی، بخش های فناوری اطلاعات مسئول اطلاع رسانی سلامت، سیستمهای مدیریت اطلاعات پزشکی تحت وب و ... فراگیر شده و بازار کار این رشته بهتر نیز خواهد شد.     
 رشته های مشابه در خارج از کشور کدامند؟    

Health Information Administration

Health Information Technology

 Health Information Management

 Health Information Technology

 Biomedical Informatics